Jak si založit blog v roce 2022

Vojtěch Bruk

Založit si blog není složité. Jak si založit blog je však jedna otázka, druhá je proč. Ta je důležitější. Nicméně pojďme se na to podívat...
Jak si založit blog

Obsah

LinkedIn
Twitter
Facebook

Založit si blog není složité. Je však důležité, abyste měli správná očekávání a vyhnuli se základním chybám, které vás při tvorbě blogu můžou potkat.

Proč chcete začít psát blog?

Bloguju s přestávkami poměrně dlouhou dobu a přišel jsem na jednoduchou věc. Pokud chcete blogovat z jakéhokoliv jiného důvodu, než protože vás to baví, nemyslím, že má váš blog příliš šancí na úspěch.

Má tedy vůbec cenu s blogováním začínat?

Rozhodně má. Jen je potřeba mít realistická očekávání.

Důvody proč začít blogovat

 • Psaní vás opravdu, opravdu baví – nebo myslíte, že by mohlo
 • Chcete se o tématu sami něco dozvědět a naučit
 • Máte byznys, který by blog mohl zajímavě podpořit
 • Chcete začít affiliate blog a máte představu, jak tento svět funguje
 • Chcete napsat knihu
 • Chcete se zviditelnit, stát se autoritou v oboru, postavit si značku
 • Chcete napsat o něčem, o čem by od vás měl svět slyšet

Důvody proč nezačínat blogovat

 • Chcete blogem vydělávat (Většina blogů nevydělá nikdy nic. A ty které vydělávají tak často až po několika letech).
 • Předpokládáte, že jde o jednoduchou cestu k sebepropagaci
 • Protože každá firma “má blog”
 • Protože váš soused má blog a jelikož jste chytřejší, dokážete vybudovat blog daleko lepší

Věci, které si před začátkem uvědomit

 • 97 % blogů, nikdo nečte (a nebude)
 • Pokud neplánujete přispívat pravidelně, ani bych se neobtěžoval zakládáním blogu nemá
 • Pokud vás psaní/blogování opravdu nebaví, nemáte šanci přejít “počátečním údolím smrti”

Zatím jsem vás neodradil? Skvěle. Pojďme tedy pokračovat.

Hlavní prediktory úspěchu

 1. konzistencedlouho, dlouho nic…
 2. marketing, propagace, seo
 3. kvalita psaní/textů

Přesně v tomto pořadí. Spoustu lidí nebude souhlasit. Nevadí. Z mé zkušenosti to tak je a jelikož vás mám rád, říkám vám to na rovinu.

Pokud skvěle píšete, budete mít skvělé texty. Jenže skvělé texty ≠ skvělý blog. A je dobré to mít od začátku na paměti.

Všechny výše zmíněné oblasti jsou klíčové a ať už plánujete psát beletrii, fanfikci nebo recenze, ujistěte se, že se vaše znalosti rozšiřují také v marketingu, seo, a propagaci.

O čem psát

Pište o tom, o čem nemůže psát nikdo jiný. Pište o tom, co je pro vás zábava, i když to ostatním připadá jako práce. Pište o tom, o čem nejčastěji mluvíte s lidmi okolo sebe.

Nevyhnete se nepochopení, hatu, závisti… a jelikož váš blog nebude mít téměř jistě úspěch, ujistěte se, že vás bude jeho psaní bavit.

Aby vás blog bavil je požadavek, nikoliv volitelná možnost (pokud nejste firma, možná).

Své téma časem najdete. Pište hodně, o různých věcech, na různá místa. Pokud budete v týdenním rytmu tvořit, uvidíte, že časem si vás určitá témata přitáhnou.

Nezjistíte to však, dokud toho nenapíšete opravdu hodně.

Jak dostat na blog návštěvníky

Konstatně pište a uvidíte. Návštěvnost není vše. Hledáte zapojení, fanoušky, odběratele – lidi, které váše zpráva zaujme. Ze začátku klidně svůj blog pošlete přátelům a rodině. Tak může vzniknout vaše první čtenářská miniobec. Pokud to nezajímá ani rodinu a přátele, začněte znovu a jinak.

Jakmile to bude zajímat je, dveře ke škálovatelnosti jsou v podstatě otevřeny. Nicméně do té doby experimentujte, pravidelně pište a sledujte, co se děje.

Pomoci může nastavení si cílů. Pokud začínáte příspěvek týdně mi zní jako minimální laťka. Solidní základ. Pokud jste však nadšení a píšete rádi, klidně se odvažte a pište mnohem, mnohem více!

Na co si dát pozor

Vyvarujte se black hat seo – nekupujte si traffic, nedostávejte lidi na váš blog v rámci nějakého tajemného redirectu… Nedělejte nic, co nechcete, aby jiné stránky dělaly vám. Stejně by se vám to vždy vrátilo.

Dávejte pozor na gramatiku – jsem ten poslední člověk, co by měl o tomto mluvit. Sám mám všude spoustu překlepů, nicméně je bez debat, že překlepy a špatná gramatika škodí vaší důvěryhodnosti. Kazí zážitek čtenářů. Zařiďte si korektury, rozhodně se to vyplatí.

Hlavně se bavte. Když se nebudete bavit, nevydržíte u toho. Blogování je osamělé a ještě se nenarodil člověk, který by dokázal osamoceně dlouhodobě vykonávat činnost, která jej nebaví.

Pokud zjistíte, že blogování není pro vás, klidně jděte dál. Pokud však pro vás je, možná vás samotné překvapí, jaké všechny dveře vám blog dokáže otevřít.

Jsou blogy za zenitem?

Dobré psaní nikdy nevyjde z módy. A skutečně skvělé psaní nelze ignorovat. Sám čtu několik blogů a můžu vás ujistit, že i když opadla mánie, blogy za zenitem nejsou… a nikdy nebudou.

Jaké jsou možnosti

Sdělení > design. Pokud chcete začít psát tak začněte. Příliš se nezdržujte technikáliemi a prostě pište. Platformy mohou být skvělým místem pro start.

Blogovací platformy

A dalších asi tisíc platform. Pokud chcete platformu, doporučuji klasickou sociální síť nebo Medium. Je zdarma, krásné a jednoduché. Dál to nebudu rozvádět, jelikož tento příspěvek je primárně o tom, jak si založit blog na vlastní doméně.

WordPress

WordPress je nejrozšířenějí na světě. Kdybych jej nemiloval, tak na něm nepracuji a jsem bytostně přesvědčen, že pokud chcete vlastní blog WordPress je pro vás tím právým.

 • Můžete si blog přizpůsobit presně svým představám
 • Nikdo vám nedá shadow ban, platforma zásadně nezmění podmínky
 • Máte kontrolu nad návštěvností, SEO, odkazy…

WordPress je skvělý. A stačí si koupit doménu, založit hosting, nainstalovat jej (je zdarma) a hurá do toho!

Jak to mám udělat?

Část 1 – Vymyslete si název domény a kupte ji

Při vymýšlení domény se vyvarujte složitým názvům (kraniosakralnibiodynamika.cz), slátaninám (gebrilio.cz) a příliš dlouhým názvům skvelyblogpromaminkynamaterskedovolene.cz). Dejte také pozor, abyste neměli dvě stejná písměna za sebou (fanousciibsena.cz).

Skvělé mi naopak přijdou jednoslovné názvy (stoikem.cz), nebo sousloví, které se dobře pamatuje (kocarekavino.cz), případně zrovná napovídá, o čem blog je (vseopostelich.cz).

Ohledně koncovek domény bych šel po .cz, asi to velkou roli nehraje, ale v Česku máme tolik volných domén, že bych se vždy snažil vymyslet obdobu, než sáhnout po doméně .io, .org, nebo .net.

Jestli je vaše doména dostupná, můžete zjistit na třeba na Wedosu. Kde domény následně i přímo kupuji – i když hosting od Wedosu nedoporučuji. Doména stojí asi 180 Kč na rok.

Část 1 – pořiďte si hostingovou službu

Nedoporučuji hosting na Wedosu. Nicméně mi přijde skvělou volbou Váš hosting, který je cenově dostunpný, český a mám s ním dobrou zkušenost.

V minulosti jsem používal bluehost, hostinger, zpravoval jsem weby na active24, onebitu, váš hosting.

Momentálně používám pro klienty Siteground (skvělý ale poměrně drahý) a Hetzner (těžký na nastavení).

Váš hosting mi tedy přijde jako ideální volba. WordPress nainstalujete jedním kliknutím a podle jejich návodu v klidu nasměrujete na hosting vaši novou doménu.

Základní přizpůsobení WordPressu

Nyní můžete kliknout na Příspěvky > Vytvořit příspěvek a začít publikovat! První však důrazně doporučuji základně nastavit WordPress.

Pokud nevíte, jak na to, můžete se mnou projít celým nastavením v rámci tohoto videa

Úprava vzhledu

Pokud se rozhodnete pro Elementor, přijdou vám vhod následující videa

Nastavení šablony

Základní seznámení s Elementorem

Videa jsou v češtině, nicméně kvalitou to není velká sláva, proto pokud nemáte problém s angličtinou, klidně mrkněte třeba na toto video.

Začněte blogovat!

Jakmile máte blog zhruba nastaven, zbývá už jen začít blogovat. Jako ve všem je konzistence klíč k úspěchu.

Vytvořte si rutinu

Nejprve si vytvořte rutinu psaní blogu. To je úplně nejdůležitější. Pak ale také vřele doporučuju vytvořit si rutinu marketingovou, která se může skládat z SEO optimalizace a sdílení příspěvků na vaše sociální sítě a ostatní kanály, kde se o vaši práci čtenáři dozvědí.

Pokud si na základě, tohoto článku vytvoříte blog, neváhejte jej sdílet v komentářích nebo na našem Discordu! Obvykle se lidé na sebepromo v kometářích dívají skrz prsty, nicméně zde jsme proto, abychom se navzájem podpořili v těžkém, ale krásném světě blogování.

Hodně úspěchů při psaní!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

LinkedIn
Twitter
Facebook